1398/11/15 سه‌شنبه

چگونه با عمل جراحی، سلامت و سبک شوید؟

چاقی یک اختلال متابولیک است که با شیوع روزافزون در بسیاری از جوامع، باعث شده تا با تعدادی از بیماری ها از جمله فرم های مختلف بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، صعود ناگهانی فشار خون و ... مرتبط باشد. خوشبختانه امروزه روش هایی چون اسلیو و بای پس معده (به روش لاپاراسکوپی) برای درمان این بیماری معرفی شده است. در واقع می توان گفت جراحی اسلیو معده به یک روش درمانی برای مبتلایان به چاقی که به دنبال کاهش وزن هستند تبدیل شده است.

در این عمل، پزشک تقریباً 75 درصد از معده را بر می دارد و در نهایت یک معده لوله ای شکل که مواد غذایی کمتری را درون خود جای می دهد باقی می ماند. این عمل در افرادی قابل انجام می باشد کهBMI بین 35 تا 45 داشته باشند و حجم دفعات غذایی مصرفی آنها زیاد باشد. می توان گفت کسانی که مشکل احساس گرسنگی کاذب و مصرف مکرر مواد غذایی در نوبت های مختلف با حجم زیاد را دارند، این عمل روش بسیار مناسبی برای آنها است.

لازم به ذکر است که جراحی بای پس معده نیز درمانی مؤثر و روش خوبی برای چاقی مرضی است. با وجود اینکه روش های جراحی جدیدی برای کاهش وزن کشف شده ولی هیچ کدام از آنها در طولانی مدت نتایج بسیار عالی و ایمنی ناشی از بای پس معده را ندارد.

مراقبت های بعد از عمل جراحی لاغری

مراقبت هایی که بعد از عمل جراحی معده جهت کوچک تر شدن حجم معده باید به آن توجه داشت این است که نوشیدن مایعات شیرین و پر کالری و یا غذای چرب، باعث ازدیاد وزن و بی فایده بودن عمل جراحی می شود. باید توجه داشت که بعد از عمل، فرد باید رژیم محدودی را دنبال کند و وعده غذایی را با مقدار کم و به صورت پیوسته تر مصرف نماید تا بدن ریکاوری شود و به سایز جدید معده عادت کند.

باید توجه داشت بعد از هر کاهش وزن سریع، ممکن است فرد دچار پوستی افتاده شود و نیاز به جراحی پلاستیک داشته باشد ولی افراد جوانتر و کسانی که ورزش می کنند کمتر دچار این مشکل می شوند. ورزش بعد از عمل جراحی باید به صورت منظم انجام شود و مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف گردد.

انتظار بر این است در جراحی لاغری فرد صد در صد وزن خود را طی 18 ماه از دست بدهد که بیشتر آن در شش ماه اول و مابقی در 12 ماه بعد می باشد. به دنبال عمل لاغری، بیمار معمولاً 2 تا 5 روز در بیمارستان (بنا به نظر پزشک) بستری می شود و چنانچه عوارض و مشکل خاصی نبود بیمار مرخص می شود. در واقع می توان گفت به علت تنوع در روش ها و تکنیک های عمل لاغری، بسته به روش عمل و شرایطی که در آن برای بیمار پیش می آید، مدت بستری شدن متفاوت است.

باید توجه داشت که بعد از عمل احساس علائمی چون حالت تهوع، احساس خستگی، درد جراحی، بی خوابی، ضعف، از دست دادن اشتها، نفخ و... طبیعی است و بیمار باید توجه داشته باشد که فعالیت هایی چون پیاده روی و حتی تغییر دادن موقعیت تختخواب به افزایش گردش خون کمک و باعث سرعت بخشیدن به بهبودی در بخش می شود.

1400/8/11 سه‌شنبه
آدرس: تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ
تلفن تماس بیمارستان: 61461-021
تلفن تماس پذیرش درمانگاه: 61462025-021
تلفن گویا: 61462222-021

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

لینک های مرتبط

1397/4/23 شنبه
© کلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان نجمیه محفوظ می باشد