1398/11/12 شنبه

جراحی های تنگی کانال نخاعی و دیسک ستون فقرات چیست؟

تنگی کانال نخاعی زمانی آغاز می شود که مجرای نخاع و مجرای عصبی در ستون فقرات تنگ شده و این مشکل، نخاع و ریشه های عصب را دچار مشکل می کند.این بیماری معمولاً با بالا رفتن سن شیوع می یابد لازم به ذکر است که این تنگی در افراد جوان که به طور مادرزادی کانال نخاعی کوچکی دارند، نیز وجود دارد. همچنین از علائم تنگی کانال نخاعی، پا درد و کمر درد است و زمانی که فرد فعالیت بیشتری دارد، شدت درد در این نواحی بیشتر می شود.

بعضی از بیماران که دچار این عارضه هستند ممکن است با دارو و فیزیوتراپی تخصصی مشکلشان تا حدودی حل شود و نیازی به جراحی نباشد اما در برخی مواقع نیز با توجه به تنگی کانال نخاع، جراح بر روی ستون فقرات شما جراحی انجام می دهد.

انواع جراحی برای برطرف نمودن تنگی مجرای نخاعی

جراحی فورامینوتومی: در صورتی که بخشی از دیسک، عصب های مهره ها را تحت فشار قرار دهد، این جراحی انجام می شود. در این عمل با بزرگ کردن دهانه مجرا می توان رشته های عصبی را بدون تحت فشار خارج کرد.

جراحی لامینوتومی: در این جراحی زمانی که تیغه بر عصب بیمار فشار وارد کند این جراحی انجام می شود. در این عمل با ایجاد یک دهانه بزرگ بر روی تیغه یا پوشش استخوانی محافظ کانال نخاعی و نخاع بیمار، فضای بیشتری برای رشته های عصبی بیمار ایجاد می کند.

جراحی لامینکتومی: این جراحی از طریق تجهیزات سخت افزاری نظیر دستگاه های فرآوری بین مهره ای یا قفس های میان بدنه ای انجام می شود. در بعضی مواقع جراحی لامینوتومی به تنهایی کافی نیست و ممکن است برداشتن تمام یا بخشی از تیغه لازم باشد. در این روش از طریق جدا کردن استخوان ها از یکدیگر به جای برداشتن آنها، فشار کاهش می یابد.

1397/4/23 شنبه

تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ ۰۲۱۶۱۴۶۱

1397/4/23 شنبه
© کلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان نجمیه محفوظ می باشد