1398/11/9 چهارشنبه

تهیه نمونه ادرار برای کشت

نکاتی که می بایست مورد توجه قرار گیرند:

  1. بهترین نمونه ادرار برای کشت، نمونه اول صبح می باشد که غلظت آن بالا  است.
  2. در صورتی که از ادرار میان روز برای کشت استفاده می شود، باید توجه نمود با مصرف بیش از حد مایعات، ادراری تولید می شود که رقیق است و احتمال منفی شدن نتایج مثبت وجود دارد.
  3. در صورت مصرف داروی آنتی بیوتیک، لازم است موضوع به مسئول پذیرش آزمایشگاه اطلاع داده شود و آزمایش سه روز و  یا ترجیحاً یک هفته بعد از اتمام دوره کامل درمان انجام شود.
  4. در صورتی که نمونه در خارج آزمایشگاه تهیه شده است، باید سریعاً تا 1 ساعت بعد ازگرفتن نمونه، نمونه را به آزمایشگاه انتقال دهید. اگر این انتقال با تأخیر انجام می شود، لازم است نمونه ادرار در محل خنک نگهداری شود.

دستور العمل تهیه نمونه ادرار در خانم ها

  1. ابتدا دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.
  2. چین های پوستی دستگاه تناسلی خارجی را با یک دست از هم باز کرده و با دست دیگر و به کمک آب جاری و صابون دو مرتبه اطراف مجاری ادراری-تناسلی و همچنین مقعد را از جلو به عقب بشویید. بعد ازهر بار شستشو، محل را با دستمال تمیز خشک کنید.
  3. با دقت درب ظرف استریل را طوری باز کنید که تماسی بین دست شما و سطح داخلی درب و ظرف برقرار نشود.
  4. قسمت ابتدایی(2ثانیه) ادرار دور ریخته تا به این طریق باکتری های طبیعی موجود در انتهای مجرای ادراری شسته شده و خارج گردند.
  5. قسمت میانی ادرار را به میزان حدود 20 تا 25 میلی لیتر (حدود نصف ظرف) را بدون تماس ظرف با پوست دستگاه تناسلی به داخل ظرف استریل منتقل کنید و بقیه ادرار را دور بریزید.
  6. درب ادرار را بدون ایجاد آلودگی، محکم ببندید .
1397/4/23 شنبه

تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ ۰۲۱۶۱۴۶۱

1397/4/23 شنبه
© کلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان نجمیه محفوظ می باشد