7ديتشریح جزئیات تست تشخیص بیماری های مربوط به خواب
  • 296
  • .
  • .

خلاصه متن : متخصص بیماری های داخلی و فوق تخصص بیماری های ریوی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک راه اندازی کلینیک های خواب جز ضروریات مراکز درمانی خواهد بود گفت: در بیمارستان نجمیه این بخش، بیماران مربوط را از جهات و آیتم های جداگانه مورد بررسی قرار داده و با کمک متخصصان در بخش های مختلف مورد درمان قرار می دهد.


به
گزارش روابط عمومی بیمارستان نجمیه؛ دکتر انسیه واحدی متخصص بیماری های داخلی و فوق تخصص بیماری های ریوی با اشاره به یکی از شاخه های فوق تخصصِ وی مرتبط با علم طب خواب که بیش از ده سال در این زمینه فعالیت کرده، اظهار داشت: به طور کلی، علم طب خواب علم نوینی است که در تمام دنیا قدمتی حدود 40 یا 50 سال دارد، این علم بعد از اینکه امکان ثبت امواج مغزی در دنیا را یافت شکل گرفت و بحث بیماری های مختص زمان خواب نیز مطرح شد و در کشور ما حدود 15 سال است که به صورت یک علم مدون وارد شده و اکنون بعد از دوره های تخصصی و فلوشیپی به صورت فوق تخصصی در بعضی از رشته ها مثل طب بیماری های ریه، بیماری های اطفال، روانپزشکی و نورولوژی و گوش حلق و بینی افراد در صورت تمایل می توانند بحث فلوشیپی خواب را بگذرانند.

وی افزود: جایگاه بیماران در حیطه طب خواب به دو شکل تعریف می شود: یک) کلینیک های خواب که معمولا به صورت مولتی دیسیپلینِ ری یا به شکل چند تخصصی اداره می شود، چرا که این بیماری ها در حیطه های مختلفی است، بعضی حیطه ها تحت نظر پزشکان اعصاب و روان و برخی از آن ها تحت نظر پزشکان گوش و حلق و بینی به دلیل اختلالات ساختاری فرم صورت و حلق قرار می گیرد و از نظر اختلالات تنفسی نیز، پزشکان ریه در این کار دخیل هستند. بنابراین طب خواب طبی  است که از پزشکان متخصص مختلفی برای حل مشکلات بهره می گیرد. و عنوان کلینیک خواب به این دلیل برای آن انتخاب شده که باید تخصص های مختلف در کنار هم قرار گرفته تا هر بیماری در درجه کلی شناسایی و بر مبنای آن مورد درمان قرار گیرد.
متخصص بیماری های داخلی و فوق تخصص بیماری های ریوی بیان داشت: برای بررسی دقیق تر، استاندارد ترین تست تشخیصی، تستی به نام پلی سومنو گرافی است که در آن بیمار در جایگاهی به اسم آزمایشگاه خواب یا اسلیپ لابراتوار به مدت یک شب تا صبح می خوابد و آیتم های مختلفی از جمله حرکات چشم، امواج مغزی، پرش های عضلانی در بیمارانی که دچار تنش های عضلانی حین خواب هستند و وضعیت تنفسیِ بیمارانی که دچار قطع تنفسی حین خواب می شوند، مورد بررسی قرار می گیرد، سپس بر مبنای این موارد، مشکل بیمار  تشخیص و تصمیمات درمانی برای آن اتخاذ می شود. نکته مهم این است که در طی 15 سال گذشته در سطح کشور اسلیپ لب های متعددی فعالیتشان را آغاز کرده و بیماران تحت تشخیص و درمان مناسب قرار گرفتند، خوشبختانه مرکز بیمارستان نجمیه هم از حدود دو ماه پیش اقدام به راه اندازی بخش تست خواب کرده و کلینیک خواب نیز متعاقبا ایجاد خواهد شد. این بخش از دو ماه پیش به صورت جاری و فعال بیماران را پذیرش و تست پلی سومنوگرافی را انجام می دهد.
وی خاطر نشان کرد: طی انجام این تست لازم است که بیمار برای یک شب در بخش خواب بخوابد و از شروع خواب شبانه، تمام آیتم های مربوط به وضعیت تنفسی، میزان اکسیژن خون و وضعیت قلبی، وضعیت عضلانی و امواج مغزی اش توسط دستگاه پلیس منو گراف مورد ثبت و ضبط قرار می گیرد، متعاقبا این امواج و موارد ثبت شده توسط پزشک مربوطه بررسی و بر مبنای اختلالاتی که وجود دارد مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و پس از بررسی، تشخیص بیماری داده می شود. لازم به ذکر است که بیماری های خواب طیف وسیعی از بیماری ها را دارند. بر اساس آمار، حدود 25 درصد مردم ممکن است از بیماری های خواب رنج می برند، این موارد شامل بی خوابی ها، بدخوابی ها و اختلالات تنفسی حین خواب، کابوس های شبانه و اختلالات حرکتی در حین خواب و... می باشند. بدخوابی و بی خوابی ها و کابوس های شبانه است و بخشی از آن مربوط به اختلالات تنفسی حین خواب است که بین 2 تا 4 درصد و در برخی منابع تا 8 درصد افراد اختلال آپنه یا قطع تنفس در حین خواب دارند و در بعضی منابع دیگر ذکر شده که در آقایان شایع تر از خانم ها است (این ها به اختلالات تنفسی حین خواب مربوط می شود) و به نوعی در بیمارانی که ممکن است حین خواب قطع نفس داشته باشند، یکی از ریسک فاکتورهای جدی برای این عارضه بحث چاقی است، بر این اساس افراد چاق ممکن است بیشتر با این عارضه دست به گریبان باشند که در طول روز و در وضعیت نشسته یا ایستاده مشکلی در تنفس ندارند اما شب ها و در وضعیت خوابیده چون همراه با شلی عضلانی در ناحیه حلق است ممکن است به صورت موقت  و گذرا در مجرای تنفسی آن ها انسداد ایجاد می کند، این امر منجر به قطع نفس شبانه شده و عوارض جدی از نظر طبی برای بیماران بوجود می آورد.
این متخصص با اشاره به اینکه این افراد در طول روز دچار سردرد صبحگاهی، احساس خستگی، تعریق شبانه، و در شرایط غیرعادی دچار خواب آلودگی های گذرا و غیر قابل کنترل می شوند، تصریح کرد: این امر منجر به بروز مشکلات حین رانندگی شده یا صدماتی را از لحاظ اقتصادی در کار برای فرد ایجاد می کند. امروزه طی بررسی های متعدد انجام شده خواب آرام و سالم می تواند در کیفیت سلامتی فرد نقش جدی بازی کند، خصوصا با مسائلی مثل بحث اینترنت، بدخوابی قشر و طیف جوان که منجر به بروز مشکلات و بیماری های خواب در آن ها می شود، در آینده نزدیک بحث کلینیک های خواب و بخش تست خواب جز ضروری مراکز درمانی خواهند شد. نکته لازم به ذکر اینکه در بین بیماری های خواب، بی خوابی بسیار شایع است گرچه برخی از مشکلات و بیماری های مربوط به خواب بدون تست تشخیصی قابل درمان می باشند.
دکتر انسیه واحدی یادآور شد: در بیمارستان نجمیه این بخش به صورت جدید دائر شده، فعلا امکان پذیرش تعداد محدود بیماران برای هر شب را داریمدر این قسمت توسط دستگاهی به نام پلی سومنوگراف در بخش تست خواب پذیرش شده و آیتم های مختلفی از نظر وضعیت قلبی، تنفسی و بررسی امواج مغزی و عضلانی و غیره برای بیمار انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه سبک زندگی و مشاغل مختلف در حوزه های انتظامی و درمانی که شامل شیفت بندی های شبانه هستند بر سلامتی و فعالیت های روزانه افراد اثر گذاشته و لازم است افراد، بیماری ها و مشکلات مربوط به خواب از جمله خر خر های شبانه را جدی بگیرند، اضافه کرد: به طور مثال در گذشته بعضا بی خوابی یا بدخوابی را بیماری نمی دانستند در حالی که باید در نظر داشت بی خوابی ها، بدخوابی ها و عدم نظم در خواب می تواند روی سلامتی فرد به صورت جدی اثرگذار بوده و حتی در بحث طول عمر او نقش بازی کند. بنابراین مردم در قدم اول باید بیماری های خواب را بشناسند، ما باید تلاش کنیم بیماری های خواب را مثل سایر بیماری ها به مردم معرفی کرده و برای ارزیابی، کلینیک های خواب یا در صورت نیاز آزمایشگاه های خواب باید در دسترس مردم قرار گیرد تا بتوانند بر حسب نیاز تست های تشخیصی را انجام داده و به تناسب آن درمان لازم برای این عوارض را به شکل کافی و مناسب دریافت کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
1397/4/23 شنبه

تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ ۰۲۱۶۱۴۶۱