1398/11/15 سه‌شنبه

" درمان واریس با لیزر "

درمان واریس با لیزر از جمله روش های جدید درمان واریس پا محسوب می شود. واریس به علت از دست رفتن عملکرد طبیعی دریچه های موجود در دیواره وریدها و تجمع خون در پاها بروز می کند. با پدیدار شدن رگ های طنابی، زیبایی پاها از بین می رود و به مرور عوارضی چون درد واریس و خستگی در پاها،  روال عادی زندگی را مختل می سازد. فرد مبتلا به بیماری واریس دیگر قادر به ایستادن طولانی مدت و ادامه فعالیت نیست و دائم از احساس درد ساق پا، سوزش در پاها و در موارد پیشرفته، بخصوص تورم مچ پا شکایت دارد.

در گذشته نه چندان دور، راه پیشروی بیماران مبتلا به واریس و ورم پا، استفاده دائمی از جوراب های واریس و یا جراحی بود. جراحی واریس جزء روش های درمان سخت با دوره نقاهت طولانی بوده و نتایج این روش سنتی عموماً با رضایت عمومی مواجه نبوده است. امروزه توصیه پزشکان به مبتلایان واریس، مدارا با درد و ناراحتی پا نیست. به علاوه  افزایش میزان آگاهی عمومی باعث شده که مبتلایان به واریس نگران بروز عوارض واریس باشند و راهی مناسب برای درمان بیماری واریس را جستجو نمایند.

 " انواع روش های لیزر واریس پا "

-درمان با روش آندوواسکولار لیزر EVLA
-درمان با روش آندوواسکولار رادیوفرکانسی
-تلفیقی از روش های آندوواسکولار) لیزر واریس پا یا رادیوفرکانسی) همراه با فلبکتومی

مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی در هر یک از این روش ها، تا حدودی متفاوت است و  همه این روش های درمانی به صورت سرپایی در کلینیک انجام و بین 20 دقیقه تا یک ساعت زمان می برند .

استفاده از تکنولوژی مدرن در پزشکی، روش های جدید درمان با کارایی بالا را به جامعه معرفی نموده است. لیزر واریس و یا روش رادیوفرکانسی در دهه اخیر دریچه ای جدید برای رهایی از درد پا و بهبود ناراحتی های ناشی از نارسایی وریدی را برای مبتلایان به واریس طنابی گشوده است. اینکه کدام روش گزینه مناسب برای درمان واریس طنابی است، تا حدود زیادی بستگی به مهارت پزشک در روش انتخابی دارد. آنچه مسلم است تنها تفاوت مشخص بین این دو روش، استفاده از انرژی حرارتی از دو منبع مختلف برای حذف رگ است.  منبع انرژی در لیزر اشعه بسیار متمرکز از جنس نور و در RF امواج رادیویی است که هر دو بی ضرر و مورد تأیید است.

" مراحل انجام لیزر واریس پا "

فرآیند انجام کار  شامل: مرحله ایجاد بی حسی موضعی، جاگذاری فیبر و مرحله اعمال انرژی تابشی برای خشکاندن رگ است.

مرحله جاگذاری فیبر:

پس از ضدعفونی کردن با رعایت شرایط استریلیزاسیون و تحت بی حسی موضعی فیبر نازک و قابل انعطاف لیزر یا رادیوفرکونسی در درون رگ واریسی جاگذاری می شود این کار با هدایت پروب سونوگرافی صورت می گیرد.  معمولاً تزریق ماده بی حسی با احساس سوزش و درد مختصر در پا همراه است و پس از اتمام این مرحله، بیمار نباید دردی داشته باشد.

مرحله اعمال انرژی تابشی:

پس از اطمینان از جاگذاری، مرحله بعد که در واقع مرحله از بین بردن رگ است شروع می شود که در این مرحله میزان مشخصی از حرارت در بازه زمانی کوتاه چند ثانیه ای به دیواره رگ در نقاط مختلف تابانده می شود . زمان انجام لیزر درمانی واریس نزدیک به 30 دقیقه طول می کشد.

" مزایای درمان واریس پا با لیزر "

پزشکان متخصص واریس پا بسته به شرایط و شدت بیماری واریس، روش درمانی مناسب را به بیماران خود توصیه می کنند.  در این بین شاید برای بیماران این سؤال پیش بیاید که معیار انتخاب بهترین روش در درمان رگ های واریس پا چیست و توصیه روش مشخص برای آنها کدام است؟ در مورد لیزر واریس معمولاً مزایای متعددی برای این روش اشاره می شود که در اینجا به اختصار آن ها را مطرح می کنیم.

*لیزر درمانی بدون نیاز به بیهوشی، بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان و به صورت سرپایی در کلینیک انجام می گیرد.

*این روش بدون درد، خونریزی و است.

*بدون ایجاد برش و جای بخیه در پاها؛

*بدون نیاز به استراحت و ترک کار با دوره نقاهت و  بهبودی بسیار کوتاه؛

*امکان حضور در محل کار از فردای روز عمل لیزر واریس؛

*لیزر واریس با هزینه کم و پوشش هزینه درمان توسط بیمه های درمانی تکمیلی است.

*پدیدار شدن نتایج درخشان و رضایت بخش درمان برای متخصصین و بیماران ( کم شدن درد و حس سنگینی در پاها ) در فاصله زمانی کوتاه پس از انجام لیزر واریس؛

*مراقبت پس از عمل، ساده و بی دردسر برای افراد پر مشغله؛

*عدم نیاز به جلسات متعدد ویزیت و مراجعه به پزشک؛

*میزان بالای موفقیت روش لیزر درمانی و احتمال نادر بروز عوارض جانبی؛

لیزر واریس برای چه کسانی توصیه می شود؟

لیزر واریس روشی مناسب برای درمان واریس در بیماران با مشکلات و عوارض واریس می باشد .همچنین در افرادی که خوشبختانه هنوز عوارض بیماری واریس نمود نداشته و علائم واریس باعث مراجعه بیمار به پزشک است از لیزر درمانی واریس استفاده می شود.  قابل ذکر است که روش لیزر واریس در غالب بیماران واریسی قابل استفاده است.

" عوارض لیزر واریس پا "

به طور کل تعداد موارد نارضایتی و بروز عوارض جانبی بسیار نادر است و در صورت بروز این عوارض، معمولاً در زمان کوتاهی رفع می شوند.

1.کبودی و درد:  کبودی، قرمزی و درد در محل انجام تزریق که با گذشت زمان و ظرف چند هفته برطرف می شود.

2.عفونت یا لخته خون:  احتمال بروز عفونت و یا لخته شدن خون در عروق عمقی بسیار نادر است و به منظور کاهش احتمال عفونت معمولاً آنتی بیوتیک مناسب طبق تجویز پزشک استفاده می شود. همچنین استفاده از جوراب واریس در دوره نقاهت به منظور کاهش خطر بروز لخته در عروق عمقی پا و کاهش درد، کبودی و بهتر شدن نتیجه درمان توصیه می شود.

3.بی حسی:  بی حسی و از دست رفتن حس در ناحیه پیرامون رگ، بیشتر توسط بیماران عنوان می شود  البته در اکثر افراد دائمی نبوده و با گذر زمان رفع می شود.

4.سوختگی پوست:  در صورت تابش بیش از اندازه اشعه، احتمال بروز سوختگی وجود دارد البته این مورد بسیار نادر و دور از انتظار در کلینیک واریس است.

" مراقبت  بعد از انجام لیزر واریس پا "

  • یکی از مزایای روش لیزر درمانی واریس، راحتی مراقبت در دوره نقاهت است. پس از انجام لیزر واریس لازم است روزانه ساعتی را به پیاده روی اختصاص دهید در واقع پیاده روی جذب رگ توسط بدن و بهبودی کامل را تسریع می کند.
1. برای داشتن سفرهای هوایی طولانی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در حین سفر  جوراب واریس بپوشید.
2.به علت استفاده از کلر و ترکیبات شیمیایی، از رفتن به استخر تا زمان بسته شدن کامل زخم ها خودداری کنید.
3.نگران ترشحات صورتی رنگ، خون و آب در روزهای پس از عمل نباشید زیرا این ترشحات کاملاً طبیعی است.
4.برای مدت یک ماه با آب داغ استحمام نکنید و بهتر است که آب از درجه حرارت ملایم تری برخوردار باشد.
5.پس از بهبودی، به خاطر داشته باشید که عوامل خطر بروز واریس را به حداقل برسانید.
6.مراقبت بعد از لیزر واریس به طور معمول ساده است و در  افراد مختلف با هم تفاوت هایی دارد.  در این روش به بیماران توصیه می شود که بلافاصله پس از لیزر واریس راه بروند و فعالیت های معمول خود را در همان روز نخست پس از لیزر شروع نمایند.  با این حال ممکن است بیمار احساس درد  و کبودی داشته باشد که برای 1 تا 2 هفته دور از انتظار نیست.
7.برای از سر گرفتن ورزش مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا  بین 7 تا 10 روز فرصت لازم است و بهتر است در این مدت بار سنگین بلند نکنید همچنین داشتن سفتی و احساس فشار در ناحیه تحت درمان با لیزر کاملاً  طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود.
8.در هفته اول پس از درمان،  نباید استحمام کنید و در زمان های مشخص شده توسط پزشک، برای معاینه بایستی مراجعه داشته باشید. پس از یک ماه سپری شدن از زمان لیزر علائم پس از درمان به میزان قابل توجهی بهبود می یابد اما ممکن است همچنان سفتی، التهاب و رنگ پریدگی در مسیر رگ درمان شده، وجود داشته باشد که کاملاً  طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

" ایجاد واریس بر اثر وراثت "

بسیاری از مبتلایان به بیماری واریس ، زمینه ارثی بیماری را دارند . از سوی دیگر همراه شدن زمینه ارثی با هر یک از عوامل مستعد کننده در بروز واریس، مانند سیگار کشیدن، ایستادن و نشستن طولانی و بی حرکتی، اضافه وزن و چاقی، یبوست مزمن ، مصرف داروهای هورمونی و بسیاری عوامل دیگر باعث برگشت واریس به پا ها می شود.  برطرف کردن عوامل خطر بروز واریس باعث رسیدن به نتیجه درمان قطعی برای واریس در دراز مدت می شود.

" میزان موفقیت عمل لیزر واریس پا "

روش لیزر واریس از جمله روش هایی است که نتایج رضایت بخشی را برای بیماران و پزشکان به دنبال دارد. میزان  موفقیت این روش بر طبق مطالعات گسترده صورت گرفته در دنیا حدود 98 درصد عنوان شده که این رقم نشان دهنده کارایی و بی خطر بودن این روش است در واقع موفقیت این روش ها با عامل بسته شدن کامل ورید سافن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

چه افرادی از لیزر واریس نتیجه نمی گیرند؟

اینکه چه افرادی از لیزر واریس نتیجه رضایت بخش نمی گیرند، به 2  عامل از جمله: تجربه پزشک معالج و نیز ویژگی های فرد مورد درمان بستگی دارد.  عواملی همچون قطر رگ کمتر از5/3  میلیمتر، و یا وجود بافت های اسکار در نتیجه سابقه درمان قبلی ترومبوز می تواند شانس موفقیت روش لیزر را کاهش دهد.  پوشیدن مرتب جوراب واریس در دوره نقاهت یکی از فاکتورهایی است که روی میزان موفقیت تأثیر می گذارد.

آنچه مسلم است لیزر واریس با توجه به مزایای ارزشمندی همچون عدم نیاز به بستری و بیهوشی و انجام سرپایی آن، انقلابی در درمان واریس ایجاد کرده است و در 90 درصد موارد جایگزین جراحی واریس شده است.

1397/4/23 شنبه

تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ ۰۲۱۶۱۴۶۱

1397/4/23 شنبه
© کلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان نجمیه محفوظ می باشد