1399/2/3 چهارشنبه

" لاپاراسكوپی "

لاپاراسكوپي يكي از روش‌هاي جراحي است كه طي آن پزشك مي‌تواند از طريق يك برش كوچك در زير ناف‌، تلسكوپ مخصوص (میله باریک که در انتهای آن دوربین قرار دارد) را وارد شكم كرده و اعضای لگني را مشاهده نمايد. در درمان ناباروری، با کمک لاپاراسكوپي مي‌توان علل مختلفي مانند: اندومتریوز، فیبروم رحمی، اختلالات ساختمانی، کیست‌های تخمدانی، چسبندگی‌ها و حاملگی خارج از رحم كه موجب نازايي مي‌گردند را شناسايي کرد و به پزشک کمک میکند که با دو روش درمانی و تشخیصی، درمان لازم را برای بیمار به عمل آورد. 

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

عمل لاپاراسکوپی تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. پزشک ضمن بیهوشی با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداري گازدي‌اكسيدكربن يا هوا را به داخل شكم بیمار وارد مي‌كنند. اين گاز باعث ايجاد يك فضا در زير جدار شكم شده و امكان مشاهده راحت‌ تر اعضاي لگن را فراهم مي‌آورد و بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود. سپس پزشک يك وسيله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مينياتوري که به شكل لوله ‌باريكي است) را از طريق يك برش كوچك در زير ناف، وارد شكم مي‌کند و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، وسیله باریک دیگری را وارد می‌کند تا از این طریق اندام‌های داخل شکم را بلند کرده و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قراردهد.

يكي از فوايد لاپاراسكوپي این است که علاوه بر تشخيص دقيق ‌بيماري، مي‌توان در همان زمان به كمك عمل لاپاراسكوپي درمانی، آن ضايعه را ترميم کرد فقط ممكن است بيمار برای مدت کوتاهی پس از عمل احساس ناراحتي مختصري داشته‌ باشد.

از جمله:

  • *درد در محل عبور وسايل از جدار شكم‌
  • *درد شانه و گردن به علت وجود گاز داخل شكم‌
  • *تهوع خفيف به علت استفاده از داروها
  • *احساس گرفتگي گلو در مواردي كه از لوله تنفسي‌ در هنگام بيهوشي عمومي استفاده شده است‌.
  • *دردهاي شكمي
  • *درد عضلاني‌
1397/4/23 شنبه

تهران خیابان جمهوری اسلامی تقاطع خیابان حافظ ۰۲۱۶۱۴۶۱

1397/4/23 شنبه
© کلیه حقــوق این وبسایت بــرای بیمارستان نجمیه محفوظ می باشد